Teknik analiz yönteminde kullanılan ve yatırımcılar arasında son derece popüler olan bir göstergeden bahsedeceğim. Bu yazımda MACD indikatörünü ele aldım. MACD indikatörü nedir? MACD indikatörü nasıl kullanılır? Sorularının cevaplarını yazımın tamamını okuduktan sonra cevaplayabileceksiniz.

MACD indikatörü genellikle bir yatırım aracının genel yönünün tayini için kullanılmaktadır. Ancak yatırımcılar detaylı kullanımını, dikkat edilmesi gereken noktaları iyi bilmeleri gerekmekte.

Teknik analizde göstergelerden çok sık şekilde faydalanılır. Bu analiz yönteminde fiyatın kısa dönemli trend oluşumu ile uzun dönemli trend oluşumu arasındaki ilişki MACD göstergesi ile takip edilir.

Şimdi gelin MACD ne demek olduğuna yakından bakalım. Daha sonrasında ise MACD nasıl okunur, MACD nasıl hesaplanır gibi konulara değineceğim. Dilerseniz başlayalım.

MACD İndikatörü Nedir?

MACD indikatörü veya göstergesi finans piyasalarında yatırım araçlarının alınıp satılmasında olumlu sonuçlar vermesi sayesinde teknik analizde sıklıkla kullanılan ve güvenilen bir göstergedir.

Moving Average Convergence Divergence (MACD) kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçe olarak ise “hareketli ortalamaların yakınlaşması ve uzaklaşması” şeklinde kullanılabilir.

MACD veya “Moving Average Convergence / Divergence” göstergesi, trend üzerinden işlemler yapmak için kullanılan bir momentum osilatörüdür. Bu teknik gösterge, ister yükseliş ister düşüş eğilimi olsun, yeni bir eğilimi gösteren hareketli ortalamaları belirlemek için kullanılan bir araçtır.

MACD, hareketli ortalamalar arasındaki mesafeyi çizer ve yatırımcıların trend yönünü belirlemesine ve fiyattaki yükseliş veya düşüş momentumunun güçlenip güçlenmediğini belirlemesine yardımcı olur.

MACD indikatörü bir osilatör olmasına rağmen, tipik olarak aşırı alım veya aşırı satım koşullarını belirlemek için kullanılmaz. MACD, amacı iki hareketli ortalama (MA) arasındaki farkları göstermek olduğu için trend izleyen bir göstergedir.

Sonuç olarak, alım satım yaparken en büyük öncelik bir trend bulabilmektir, çünkü en çok paranın kazanıldığı yer burasıdır. Trendler size nasıl para kazanılacağının bir göstergesidir.

MACD Göstergesi Elemanları

MACD indikatörünün nasıl kullanıldığını anlatmaya geçmeden önce gösterge hakkında bilinmesi gerekenler ile devam edelim. Bu kavramlara hakim olmadan MACD göstergesini kullanmamak gerekir.

teknik analiz macdÖncelikle kısa ve uzun üssel ortalama ne demek bilmek gerekiyor. Hareketli ortalama çeşitlerinden olan üssel ortalama kısa vade 12 gün, uzun vade 26 gün olarak kullanılır. Fakat isteyen yatırımcı vadeleri kendisine göre belirleyebilir. Kısa vadeli üssel ortalama uzun vadeli üssel ortalamadan çıkarılır. Yani 12 – 26 yapmak gerekir. Bu çıkarma işleminin sonucunda bir grafik çizgisi elde edilir. Buna da MACD çizgisi denmektedir.

Sinyal çizgisi (trigger veya tetik çizgisi) ise kısa vadeli ortalama ile uzun vadeli ortalama farkı ile ortaya çıkan MACD çizgisi dışında kullanılan 9 günlük hareketli üssel ortalama ile ortaya çıkan bir diğer çizgidir. Dokuz günlük üssel ortalama ile MACD çizgisi birlikte kullanılarak trend değişimi daha kolay takip edilir.

MACD’nin “sinyal hattı” olarak adlandırılan dokuz günlük bir EMA (hareketli üssel ortalama), daha sonra al ve sat sinyalleri için bir tetikleyici işlevi görebilen MACD çizgisinin üstüne çizilir.

Histogram ise sinyal ve MACD çizgileri arasındaki değişimi yani farkları gösteren sütun olarak gösterilen bir öğedir. Sinyal ve MACD çizgileri arasındaki fark açıldıkça sütunlar yükselirken, çizgiler arasındaki fark kapandıkça sütunlar arasındaki fark azalır. Çizgilerin birbirine göre durumu Histogramı oluşturur.

Bir MACD grafiği, genellikle ayarları için kullanılan üç sayı içermektedir. Bunu grafiğe bakarak görebilirsiniz. Şöyle ki;

Birincisi, daha hızlı hareket eden ortalamayı hesaplamak için kullanılan dönemlerin sayısıdır.

İkincisi, daha yavaş hareketli ortalamada kullanılan dönemlerin sayısıdır.

Üçüncüsü, daha hızlı ve daha yavaş hareketli ortalamalar arasındaki farkın hareketli ortalamasını hesaplamak için kullanılan çubuk sayısıdır.

Örneğin, MACD parametreleri olarak “12, 26, 9” görürseniz (bu genellikle çoğu grafik yazılımı için varsayılan ayardır), bunu şu şekilde yorumlarsınız:

12 parametresi, daha hızlı hareketli ortalamanın önceki 12 çubuğunu temsil eder.

26 ise daha yavaş hareketli ortalamanın önceki 26 çubuğunu temsil eder.

9 da iki hareketli ortalama arasındaki farkın önceki 9 çubuğunu temsil eder.

MACD Nasıl Okunur?

Yatırımcılar, bir yatırım aracının fiyat trendinin değişimini belirlemek için bu göstergeyi kullanır. MACD, üstel hareketli ortalama (EMA) gibi ek istatistiksel kavramlara dayandığından ilk bakışta karmaşık görünebilir.

Ancak temelde MACD, yatırımcıların bir yatırım aracının fiyatındaki son momentumun temel eğiliminde bir değişikliğe işaret edebileceğini tespit etmelerine yardımcı olur. Bu, yatırımcıların bir pozisyona ne zaman gireceklerine, ekleneceklerine veya çıkacaklarına karar vermelerine yardımcı olabilir.

 

macd indikatörü

MACD gecikmeli bir göstergedir. Sonuçta, MACD’de kullanılan tüm veriler, yatırım aracının geçmiş fiyat hareketine dayanmaktadır. Bununla birlikte, bazı yatırımcılar trendde bir değişikliğin ne zaman olacağını tahmin etmek için MACD histogramlarını kullanır. Bu yatırımcılar için, MACD’nin bu yönü gelecekteki trend değişikliklerinin önde gelen bir göstergesi olarak görülebilir.

MACD indikatörü nasıl yorumlanır sorusuna gelelim. Göstergede sıfır çizgisinin altında alçalma devam ederse olumsuz trendin güçlendiği, sıfır çizgisinin üzerinde pozitif alanda yükseliş olursa pozitif trendin güçlendiği söylenebilir.

Mevcut trend hakkında bu şekilde bilgi edinilebilir. Ancak, trend değişimlerini tahmin edebilmek için MACD çizgisinin pozitif ya da negatif alanlara geçişini gözlemlemek gerekir.

MACD eğer sıfır çizgisini yukarı doğru keserse bu pozitif alana geçişi temsil eder ve trendin yükselişe doğru değiştiğinin göstergesi olarak değerlendirilebilir.

Ters şekilde eğer sıfır çizgisini aşağı doğru keserse bu da negatif alana doğru geçişi temsil eder ve trendin düşüşe doğru değiştiğini gösterebilir.

MACD çizgisi eğer sinyal yani tetik çizgisinin altında ise negatif, MACD gösterge çizgisi sinyal çizgisinin üzerinde ise pozitif trend vardır diye kabul edilmektedir. Ancak, MACD al sat stratejisi bu çizgilerin kesişmesi ile ortaya çıkar. MACD çizgisinin dip ve tepe noktaları sinyal çizgisine bakılarak bulunabilir.

MACD nasıl okunur konusunda önemli bir diğer nokta da çizgilerin birbirini kestiği noktalardır. Her iki çizginin hareketine göre al sat sinyali tespit edilebilir.

MACD yukarı yönlü gelip sinyal çizgisini negatif gölgede yukarı doğru keserse bu alış sinyali anlamına gelir.

MACD aşağı yönlü gelerek sinyal çizgisini pozitif bölgede aşağı doğru keserse bu da satış sinyali olarak değerlendirilir.

Çizgiler arasındaki ilişkiyi de Histogram yardımıyla görebiliriz. Çizgiler arasındaki fark azaldıkça yani birbirlerine yaklaştıklarında histogram da düşer. Kesişmeleri halinde ise histogram sıfır olur.

MACD Göstergesi Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

MACD’nin çizgileri söz konusu olduğunda yaygın bir yanlış anlaşılma bulunmaktadır. Çizilen iki çizgi, fiyatın hareketli ortalamaları değildir. Bunun yerine, iki hareketli ortalama arasındaki farkın hareketli ortalamalarıdır.

Yukarıdaki verdiğim örnekte, daha hızlı hareketli ortalama, 12 ve 26 dönemlik hareketli ortalamalar arasındaki farkın hareketli ortalamasıdır. Daha yavaş hareketli ortalama, önceki MACD çizgisinin ortalamasını çizer. Bir kez daha, yukarıdaki örneğimizden, bu 9 dönemlik hareketli bir ortalama olacaktır.

Bu, daha hızlı MACD çizgisinin son 9 periyodunun ortalamasını aldığımız ve bunu daha yavaş hareketli ortalamamız olarak çizdiğimiz anlamına gelir. Bu, orijinal çizgiyi daha da düzleştirir, bu da bize daha doğru bir çizgi verir.

macd nasıl okunur

Histogram basitçe hızlı ve yavaş hareket eden ortalama arasındaki farkı gösterir. Bazen size bir geçişin gerçekleşmek üzere olduğuna dair erken bir işaret verebilir.

Orijinal grafiğe bakarsanız, iki hareketli ortalama birbirinden ayrıldıkça histogramın büyüdüğünü görebilirsiniz.

Yatırım araçlarındaki fiyat değişimlerinin daha iyi takip edilebilmesi için MACD indikatörünün yanında RSI ve Hareketli ortalama ya da trend çizgisi kullanılmalıdır. Bunlarla birlikte daha tutarlı tahminlerde bulunabilmek mümkün hale gelmektedir.