Trend çizgisi nedir ve trend çizgisi nasıl çizilir öğrenerek teknik analiz yapabilme konusunda bir adım daha ileri gidebilirsiniz. Eğer trendi önceden tahmin edebilirseniz, yatırımlarınızı kazançla sonuçlandırabilirsiniz. Bu nedenle trendi önceden tahmin edebilecek çeşitli teknik analiz yöntemlerinden yararlanmak gerekir.

Farklı yöntemlerle trend bulunabilse de en çok kullanılan ve en verimli sonucu veren yöntem, trend çizgileridir. Yatırımcılar, teknik analiz öğrenirken mutlaka bu yöntemi de öğrenmelidir. Ben de sizlere trend kanalı nedir ve trend kanalı nasıl çizilir göstereceğim.

Trend Çizgisi Nedir?

Finansal ürünlerin fiyatları izlenerek bir süredir hangi yönde seyrettiğini tespit etmeye yarayan çizgidir. Trend çizgisi ile fiyatın bir trendde olup olmadığı da tespit edilebilir ve buna göre yatırımlar şekillendirilebilir.

Trendin belirlenmesine yarayan bu çizgi, grafiklerdeki fiyatların altına ya da üzerine çizilir. Çizilirken en düşük 3 fiyat ya da en yüksek 3 fiyat noktası birleştirilerek çizgi çekilir. Bu sayede gelecek fiyatlar tahmin edilmeye çalışılır.

Anlayacağımız üzere, üç nokta birleştikten sonra destek-direnç gibi noktaları görmemizi ve trendin ne kadar devam edeceğini öngörmemizi sağlayan çizgiye trend çizgisi denmektedir.

Trend Çizgisi Nasıl Çizilir?

Trend çizgisi nedir artık biliyoruz. Sıra geldi trend çizgisi nasıl çizilir öğrenmeye. Trend çizgisi çizilirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Şimdi onlara bakarak nelere dikkat edeceğimizi öğrenelim.

 • Trend çizgisi çizilirken en az 3 nokta birleştirilmelidir.
 • Birleştirilecek noktalar ne çok uzak ne de çok yakın olmamalıdır.
 • Birleştirilecek 3 nokta, diğer fiyat çubuklarını kesmeyecek şekilde belirlenmelidir. Ancak uzun vadeli trendlere bakılıyorsa, hızlı fiyat hareketi olmuş bazı noktalar göz ardı edilebilir.
 • Çizilen trend çizgisinin temas ettiği noktaların çokluğuna göre gücü artar.
 • Trend çizgisinin süresi ne kadar uzunsa trend o kadar güçlüdür.
 • Aşağı trend çizgisi, fiyat çubuklarının altına çizilir.
 • Yukarı trend çizgisi, fiyat çubuklarının üstüne çizilir.
 • Trend çizgisinin açısı düşükse yani yatay gibiyse, trend olmayabilir. Böyle çizgilerden piyasanın yatay olduğu anlaşılmalıdır.
 • Trend çizgisinin açısı yüksekse yani dikey hareketler varsa, trende yönelik doğru tahmin çıkarma şansı azdır. Bu gibi durumlarda piyasada hızlı alış ve satışlar vardır ve trend çizgisinin güvenilirliği düşer.
 • Trend çizgisi kısa süreliğine kırılabilir. Bu durumlarda trend yönünün her zaman değişeceği tahmini çıkarılamaz. Bazen kısa süre sonra tekrar trend devam edebilir.
 • Trend çizgisine göre fiyat tahmini çıkarıldıktan sonra meydana gelebilecek gelişmeler doğrultusunda trend çizgisi kırılabilir.
 • Ana trendin yanında ara trendler de bulunabilir. Uzun vadeli trendlerin içerisinde kısa vadeli düşüş ya da yükseliş trendleri görülebilir.
 • Trend kanalı incelenirken yatırımcıların yatırım yapacakları süreye göre analiz yapması gerekir. Bu durumda uzun vadeli yatırım düşünülüyorsa ana trende, kısa vadeli yatırım düşünülüyorsa ara trende bakılmalıdır.

Trend çizgisinin yatırımcılara fayda sağlaması için nelere dikkat edilmesi gerektiğini yukarıda detaylıca gördük. Sıra geldi aşağı trend çizgisi nasıl çizili ve yukarı trend çizgisi nasıl çizilir onu görmeye.

Aşağı Trend Çizgisi Nasıl Çizilir?

Aşağı trend çizgileri çizilirken fiyat çubukları ya da mumlarının üzerine çizilmesine dikkat edilmelidir. Fiyat çubuklarının üst kısımlarında en az 3 nokta bulunur ve bu noktalar birleştirilerek aşağı trend çizgisi çizilir. Fiyat, aşağı trend çizgisinin üzerine çıktığında ise trend bozulmuş olur ve yükseliş gelebilir. Uzun vadeli trend çizgilerinde aşağı trend çizgisinin üzerine çıkan bazı çubukların çıktığını görebiliriz ancak bu, trendin bozulduğunu ifade etmez.

aşağı trend çizgisi nasıl çizilir, trend çizgisi nedirYukarıdaki örnekte aşağı trend çizgisinin nasıl çizildiğini görmüş olduk. Grafikte fiyatın bir süreliğine düşüşe geçtiğini ve bir süre sonra da trendin kırılarak tekrar yükselişe geçtiğini görebiliriz.

Aşağı trend çizgileri ile ilgili bilinmesi gereken önemli bir konu bulunmakta. Bu trend çizgisi, direnç noktalarını içinde barındırır. Direnç noktaları olduğu için fiyat direnç noktalarına yaklaştığında genelde ‘’satış pozisyonu’’ açılması önerilir. Çünkü fiyat genelde o noktadan döner. Ancak bazen dirençler kırılarak yukarı yönlü bir hareket de başlayabilir.

Yukarı Trend Çizgisi Nasıl Çizilir?

Yukarı trend çizgileri çizilirken fiyat çubukları ya da mumlarının altına çizilmesine dikkat edilmelidir. Fiyat çubuklarının alt kısımlarında en az 3 nokta bulunur ve bu noktalar birleştirilerek yukarı trend çizgisi çizilir. Eğer fiyat yukarı trend çizgisinin altına inerse, trend bozulabilir ve düşüş gerçekleşebilir. Uzun vadeli trend çizgilerinde ise bazen fiyatın kısa süreliğine yukarı trend çizgisinin altına indiğini görebiliriz. Bu durumlarda trend bozulmadan devam edebilir.

yukarı trend çizgisi nedirSize verdiğim örnekte yukarı trend çizgisini görmekteyiz. Grafikte, fiyatın yükseliş trendinde olduğunu ve bir süre sonra kırılarak düşüşe geçtiğini görebiliriz.

Yukarı trend çizgileri ile ilgili de bilinmesi gereken önemli bir konu bulunmakta. Bu trend çizgisi, destek noktalarını içinde barındırır. Destek noktaları olduğu için fiyat destek noktalarına yaklaştığında genelde ‘’alış pozisyonu’’ açılması önerilir. Çünkü fiyat genelde o noktadan döner. Ancak bazen destekler kırılarak aşağı yönlü bir hareket de başlayabilir.

Trend Çizgileri Nasıl Yorumlanır?

Trend çizgileri, fiyatların kısa ve uzun vadede ne şekilde hareket edeceğine yönelik tahminler yapabilmeye yarayan bir teknik analiz aracıdır. Bu çizgiler varsayımsal olarak çizilmekte.

Aşağı ve yukarı trend çizgilerinde, destek ve direnç noktalarına dair fikir oluşabileceğini belirtmiştim. Ancak destek ve direnç noktaları farklı bir yöntemle daha sağlıklı şekilde belirlenebilir. Destek ve direnç seviyeleri nasıl çizilir adlı yazımdan bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Her trend, bir yerde kırılır ve kırılma sonucunda fiyat trendin dışına çıkarak farklı şekilde hareket eder. Peki trend çizgisinin kırıldığını nasıl anlayacağız?

 • Trend çizgisinin bozulduğu noktadaki çubuklara bakılması gerekir. Eğer çubuk, trend çizgisini çok geçmiyorsa trend devam edebilir. Ancak çok geçiyorsa, trend kırılmış olabilir.
 • Çubuğun trend çizgisinin dışına çıktığı zamandaki işlem hacmine bakılmalıdır. Eğer işlem hacmi yüksekse, trend çizgisi kırılarak farklı bir yöne fiyat hareketi başlayabilir.
 • Piyasa kapanışında fiyat, trend çizgisinin dışındaysa, trendin bozulacağına dair bir sinyal alınabilir.
 • Diğer teknik analiz yöntemleriyle beraber çıkarılan formasyonlar, fiyatın aynı noktaya döneceğini ifade ediyorsa, büyük ihtimalle trend bozulmaz. Ancak diğer formasyonlar da fiyatın trend çizgisi dışında kalacağını işaret ediyorsa, trend bozulabilir.
 • Trend çizgisinin bozulduğu çubuğa bakıldığında eğer fiyat boşlukları ya da gapları varsa, trendin bozulduğuna dair bir işaret olabilir. Yatırımcılar buna göre hareket etmelidir.
 • Trend çizgisinin dışına çıkan çubuk, her zaman farklı yönde bir trendin başlayacağını ifade etmez. Bazen fiyat yatay seyirde kalabilir.

Trend Kanalı Nedir? Trend Kanalı Nasıl Çizilir?

trend kanalı nedir, trend kanalı nasıl çizilirTrend çizgileri yardımıyla oluşturulan ve gelecekteki fiyatları tahmin etmeye yarayan teknik analiz aracıdır. Trend kanalı, fiyatın yönünü tahmin etmek için iki paralel trend çizgisinin çizilmesiyle oluşur.

Fiyatların destek ve direnç noktaları birleştirilerek oluşturulur. Trend kanalı için çizilecek trend çizgilerinde en az 3 nokta bulunmalıdır.

Fiyatın trend kanalı içerisinde hareket ettiği görülebilir. Oluşturulan trend kanalları, fiyatın o kanal içerisinde hareket edeceğinin öngörüldüğü koridor olarak da ifade edilebilir.

Fiyatlarda yükseliş eğilimi olduğunda fiyat kanalı artış yönünde olurken düşüş eğilimi olduğunda fiyat kanalı düşüş yönünde olur. Bazı durumlarda ise trend kanalı yatay düzeyde olabilir.

Trend kanalında bulunan trend çizgileri destek ve direnç noktalarını içerebilir. Bu nedenle fiyatın trend çizgilerine yaklaştığı noktalarda alış ya da satış yapılabilir.

Trend çizgisi nedir ve trend kanalı nedir detaylıca öğrendik. Sizlere önerim, tüm teknik analiz yöntemlerini öğrenmeniz ve uygulamanız. Teknik analiz yöntemleri, fiyatları kesin olarak bilmenizi sağlamaz. Ancak tahminde bulunmanızı sağlar. Siz de bu sayede nerelerde alış nerelerde satış yapabileceğinizi görerek işlemlerinizi daha karlı hale getirebilirsiniz.